Trump-hatás: olyan történt New Yorkban, amire utoljára 30 évvel ezelőtt volt példa
Az előttünk álló időszakban új irányt vehet az Egyesült Államok legnépesebb városának élete.
A hírszerzés és az elhárítás átalakítását tervezi Pintér Sándor. A Belügyminisztérium által kidolgozott törvényjavaslat szerint a fontos pozícióban lévőket bármikor megfigyelhetnék. A javaslatra vélhetően a rendőröket érintő korrupciós botrány is hatással volt – írja az Origo.
Az eddigi statikus hírszerzés dinamikussá, támadóvá alakításáról beszélt a belügyminiszter a Magyar Nemzetnek adott interjújában. Az Origo által megkérdezett szakember szerint ez kezdeményezőbb, proaktív hozzáállást, valamint a nemzetbiztonsági szolgálatok és a rendőrség tekintetében megbízhatósági vizsgálatot jelent. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a védett állomány tagjainak megbízhatóságát kísértést jelentő élethelyzetekkel is próbára tehetik.
A bizalmas munkaköröket betöltő személyeket a jelenlegi szabályozás szerint ötévente vetik alá a legszigorúbb, C típusú nemzetbiztonsági tesztnek, de Pintér az interjúban arra utalt, hogy folyamatosabb, szigorúbb ellenőrzésre lenne szükség, hogy „Damoklész kardja függjön azok feje fölött, akik az ország gazdaságilag, stratégiailag érzékeny vagy a korrupciótól veszélyeztetett területein dolgoznak.”
A javaslatról egyelőre kormányoldalon is viták folynak: a KIM szerint például alkotmányellenes, hogy a tervezet nem zárja ki, hogy egy maximum 30 napra elrendelt ellenőrzés után újabb kezdődjön ugyanannál a személynél, ezt a lehetőséget évente két alkalomra csökkentenék.